Yüksek Kan Basıncı

Son Yorumlar

   

  Yüksek Kan Basıncı

  Soru: “Doktorumla son görüşmemde, bana kan basıncımın çok hafif yükseldiğini söyledi. Daha önce hiç böyle üzülmemiştim. “

  Kan basıncınızla ilgili üzülmeniz, yalnızca kan basıncınızın daha da yükselmesine neden olacaktır. Bir seferlik hafif bir artış bir şey ifade etmez. Belki yalnızca hafif gergindiniz veya randevunuza geç kaldınız, tüm yol boyunca koştunuz veya işinizde bitirmek zorunda olduğunuz bir raporla ilgili üzüldünüz. Eğer kan basıncınıza aynı gün içerisinde daha sonra bakılmış olsaydı, oldukça normal Çıkabilirdi. Fakat sıklıkla, tek bir yükselmenin nedenini açıklamak zordur. Hekiminiz bir sonraki görüşmeye kadar rahat olmanızı önerecektir.

  Eğer kan basıncınızın hafif yüksekliği sürerse, siz gebelikleri sırasında geçici kan basıncı yüksekliği olan % 1-2 lik grup arasında olabilirsiniz. Bu tip kan basıncı bilebildiğimiz kadarıyla kesinlikle zararsızdır ve doğum sonrası geçer.

  Gebeliğin aylarına göre normal kabul edilen kan basıncı değerleri değişkendir. Son birkaç ayda genellikle biraz düşer, fakat doğuma yakın dönemlerde biraz artmaya başlar. İlk görüşmede sizin için normal olan değer saptanır.

  Birinci veya ikinci üçayda, küçük kan basıncınız sizin normal değerinizden, 15 birim (15 mm. cıva veya 1,5 cm. cıva), büyük kan basıncınız 30 birim (30 mm. cıva veya 3 cm. cıva) yüksekse ve sonra 6 saat aralarla bakıldığında kan basıncınız aynı kalıyorsa; belki de yakın gözlem ve tedaviye gereksinim vardır. Son üçayda bundan daha yüksek artışlar olursa, tedaviye başlanır.

  Eğer kan basıncınızdaki artışa; hızlı kilo alımı (ikinci üçayda haftada 1.5 kg’dan veya son üç ayda 1 kg’ dan fazla), bileklerin yanı sıra özellikle ellerde ve yüzde ciddi ödem (su tutulmasına bağlı şişme) ve/veya idrarda protein/ eşlik ediyorsa preeklampsi (gebeliğin ortaya çıkardığı hipertansiyon da denir) oluşmuştur . Eğer gebe kadın düzenli hekim kontrolüne gidiyorsa, genellikle görme bulanıklığı, baş ağrısı, huzursuzluk ve mide bulantısı gibi daha ciddi belirtiler ortaya çıkmadan bu durum teşhis edilir. Eğer preeklampsinin herhangi bir belirtisini kendinizde saptarsanız, hemen hekiminize başvurun .

  İDRARDA ŞEKER

  Soru: “Doktorum son kontrolümde idrarımda şeker çıktığını söyledi. Onun üzülme demesine karşın, ben şeker hastalığım olduğuna eminim. “

  Doktorunuzun önerisini dikkate alın ve üzülmeyin. Gebelik sırasında, idrarda saptanan küçük miktardaki şeker, şeker hastalığı demek değildir. İnsülin sizin kan şeker düzeyinizi düzenler ve vücut hücrelerinizin beslenmesi için yeterince şeker almasını sağlar. Gebelik, bebeğinizin beslenmesi için sizin

  kan dolaşımınızda yeterince şeker bulunmasını sağlamak amacıyla insüline zıt bir mekanizma yaratır. Bu mükemmel bir düşünce olmakla birlikte, her zaman tam anlamıyla işlemez. Bazen insüline zıt etki çok güçlüdür, sizin ve çocuğunuzun ihtiyacından daha fazla şeker kanda kalır; bunun fazlası böbrekler tarafından tutulur, idrarla atılır. Gerçekten de tüm gebe kadınların yaklaşık yarısında, gebeliklerinin herhangi bir zamanında idrarlarında bir miktar şeker saptanır.

  Pek çok kadında, vücut artmış kan şekerine, insülin üretimini artırarak yanıt verir ve kan şekeri yüksekliği normale döner. Bu sizin için iyi bir durumdur. Fakat şeker hastalığı olan veya şeker hastalığına eğilimi olan bazı kadınlar, kan şekerindeki artmayı kontrol edecek yeterli insülini üretemezler. Bu kadınların idrarında ve kanındaki şeker yüksek kalır. Gebelik öncesi şeker hastalığı olmayan kadınlarda ortaya çıktığında, gebeliğe bağlı şeker hastalığı denir.

  İdrarınızda şeker saptanırsa, hekiminiz kan şekerinize ve ağızdan şeker yükleme testine de bakabilir. Bu test kan dolaşımındaki şekere vücudunuzun tam bir yanıtını gösterir.

  Aşırı bir açlık ve susuzluk hissi, hamileliğin ikinci üçayında bile olan sık idrar yapma, tekrarlayıcı dölyolu mantar iltihabı ve kan basıncında artış; gebeliğe bağlı şeker hastalığını akla getirir. Gebe kadınların yaklaşık % 1-2’sinde (bazı tahminlere göre % 10’unda) bu durum ortaya çıkar ki gebelikte en sık ortaya çıkan komplikasyondur. Bu yüzden pek çok hekim, rutin olarak gebeliğin 24 ile 28. haftaları arasında kan şeker testi yapar. Yüksek riskli anneler daha erken ve daha sık izlenmelidir. Riski artıran etmenler: annenin yaşlı olması (insanların yaşı arttıkça şeker hastalığı olma riski artar), ailesinde şeker hastalığı olanların bulunması, daha önceki gebelik sırasında idrarda şeker

  saptanması veya gebelik dışı dönemlerde ağızdan şeker yükleme testinde bozukluk, şişmanlık, daha önce 4 kg’ dan ağır bebek doğurma hikayesi ve kötü gebelik öyküsü (daha önce gebeliğe bağlı şeker hastalığının ortaya çıkması, yineleyen idrar yolu iltihaplanmaları, aşırı amnion (su kesesi) sıvısı, doğumsal sakat bebek gibi).

  Şeker hastalığı, anne ve bebek açısından büyük risk oluşturduğu halde, modem tıp sayesinde bu riski tamamen ortadan kaldırır. Kan şekeri sıkı bir şekilde diyetle kontrol edilip, gereğinde ilaçlar da kullanılarak normal bir gebelik süreci ve sağlıklı bir bebeğin doğumu sağlanır.

  Gebeliğe bağlı şeker hastalığı olan kadınların % 97-98’inde, doğum sonrası kan şekeri normale döner. Ancak, şişman olan bazı kadınlarda yaşamlarının ileriki dönemlerinde şeker hastalığı gelişir. Gebeliğe bağlı şeker hastalığı olanlar bu riski azaltmak için, düzenli hekim kontrolü yaptırmalı, ideal kilolarını korumalı, iyi bir diyet ve alıştırma alışkanlığı edinmeli ve gebeliğe bağlı şeker hastalığının belirtilerini (zamanında hekime başvurmak için) çok iyi bilmelidir.

  İlk yorum yapan olun

  Bir yanıt bırakın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


  *