Kansızlık

Son Yorumlar

   

  Kansızlık

  Soru: “Bir arkadaşımda gebeliği sırasında kansızlık gelişti. Eğer bende de gelişirse bunu nasıl anlayabilirim, nasıl önleyebilirim? “

  Gebelik sırasında kan hacmi arttığından, kırmızı kan hücrelerinin üretimi için gereken demir gereksinimi de artar. Gebelerin %20’sinde, demir gereksinimini karşılayamadıkları için demir eksikliği olur. Demir eksikliğine bağlı gelişen kansızlık, demir desteği ve dengeli beslenmeyle çok kolay düzeltilebilir.

  Kansızlık için kan testi ilk kontrol muayenesinde yapılır, ilk kontrolde çok az gebe de demir eksikliği saptanır. Gebelik öncesi dönemde, her ay adet kanamasıyla bir miktar demir kaybedilir. Gebelikle birlikte adetin de kesilmesiyle, eğer beslenmeyle yeterli miktarda demir alınırsa, vücuttaki demir depoları yeterli hale gelir. Bu yüzden genellikle yirminci haftanın sonuna kadar demir eksikliğine bağlı kansızlık gelişmez.

  Demir eksikliği orta derecede olduğunda, hiçbir belirti vermeyebilir; fakat demirin daha fazla azalmasıyla oksijen taşıyan kırmızı kan hücreleri azalır ve anne adayında aşırı yorgunluk, güçsüzlük, çarpıntı, solukluk, nefes almada zorluk ve hatta bayılma gibi belirtiler ortaya çıkar. Annede demir eksikliği olsa bile önce bebeğin demir ihtiyacı karşılanacağından, yenidoğan bebeklerde nadiren demir eksikliğine bağlı kansızlık görülür. Bununla birlikte, henüz açıklanmayan bir nedenle demir desteği almamış ve kansızlığı olan gebelerin bebeklerinde erken doğum ve düşük ağırlıklı bebek doğurma riski artmıştır. Bütün gebe kadınlarda demir eksikliğine bağlı kansızlık riski artmakla birlikte, özellikle aşağıdaki gruplarda bu risk daha fazladır: sık aralıklarla birden fazla çocuk doğurmuş olan kadınlar, ikiz veya daha fazla sayıda bebeğe gebe olan kadınlar, sabah bulantılarıyla çok fazla kusan veya çok az yiyen kadınlar, gebelik öncesi beslenme bozukluğu olan kadınlar veya sosyoekonomik düzeylerindeki düşüklük ya da başka nedenlerle yeterli besin alamayan kadınlar. Demir eksikliği kansızlığını önlemek için genellikle demir bakımından zengin bir beslenme önerilir. Fakat yalnızca demir bakımından zengin bir beslenme ile yeterli demir gereksinmesinin sağlanması olanaksız olduğundan, reçeteyle günde 30 mg. demir verilir .

  Eğer kansızlığın nedeninin demir eksikliğine bağlı olmadığı saptanırsa, kansızlığa sebep olabilen folik asit eksikliği, orak hücreli kansızlık veya Akdeniz Kansızlığı (talasemi) gibi diğer nedenler araştırılmalıdır.

  Soluk Alma Güçlüğü

  Soru: “Bazen soluk almakta güçlük çekiyorum. Gebelikten mi?

  Olabilir. Birçok gebe kadın ikinci üçayda başlayan hafif bir soluk alma güçlüğü yaşar. Bir kez daha hormonlar işbaşındadır. Hormonlar bütün kılcal damarlar ve kaslarda olduğu gibi, solunum sisteminin kılcal damarlarını şişirir, akciğer ve bronşların kaslarını gevşetir. Gebelik sürecinde, büyüyen rahmin diyafram denilen göğüs ve karın boşluklarını ayıran kasa basınç yapması gibi akciğerleri sıkıştıran ve gereğince genişlemesini önleyen başka etmenler de rol oynar. Bu tür soluk alma güçlükleri normaldir.

  Öte yandan ciddi soluk alma güçlükleri, özellikle hızlı soluk aldığınız zamanlarda dudaklarınızda ve parmak uçlarınızda morarma ve/veya göğüs ağrısı ve nabız yükselmesi olduğunda, hekiminizi acil olarak aramanızı ya da bir acil servisine başvurmanızı gerektirebilir.

  Unutkanlık

  Soru: “Geçen hafta cüzdanımı almadan evden ayrıldım; bu sabah önemli bir iş görüşmemi tamamıyla unuttum: Hiçbir şeye odaklanamıyorum ve aklımı mı kaçırıyorum diye düşünmeye başladım. “

  Yalnız değilsiniz. Pek çok gebe kadın, keçileri kaçırdığını, beyninin sanki yok olduğunu hisseder. Yöneticilik yeteneğiyle övünen kadınlar bile, bu yeteneklerini yitirebilir, görüşmelerini unutabiIir, yoğunlaşmakta zorlanabilir ve soğukkanlılıklarını kaybedebilirler. Neyse ki, bazı kadınların adet öncesi de yaşadığı bu durum geçicidir. Pek çok başka belirti gibi bunlar da gebelikteki hormonal değişikliklere bağlıdır.

  Bu duruma sinirlenmek, yalnızca olayı şiddetlendirecektir. Bunun normal olduğu kabul edilirse, daha kolay geçmesi sağlanır. Ayrıca yaşamınızdaki stres yapıcı etmenleri olabildiğince azaltmak da yardımcı olacaktır. Daha önceden yaptığınız işlere bir de bebek bakımının eklenmesiyle, eskisi kadar verimli çalışamayabilirsiniz. Evinizde ve işyerinizde yapmanız gereken işlerle ilgili bir liste hazırlarsanız ve evden çıkmadan kontrol ederseniz, kapıyı kilitlemeyi unutmak, çaydanlığın altını açık bırakıp evden çıkmak gibi ortaya çıkabilecek tehlikeli durumları engelleyebilirsiniz.

  Bebeğinizin doğumundan birkaç hafta sonrasına kadar, hormonal değişikliğe değil de yorgunluğunuza bağlı olarak, bu durum devam edebilir ve gece bebeğiniz uyuyuncaya kadar da ortadan kalkmayabilir.

  Saçlarınızı Boyamak ve Perma Yaptırmak

  Soru: “Kilo almamı engelleyemediğim gibi, saçlarım da azalmaya başladı. Sakınmadan perma yaptırabilir miyim?”

  Gebe bir kadındaki en belirgin değişikliğin kamının büyüyor olması, başka değişiklik olmadığı anlamına gelmez. El ayasının geçici olarak parlak bir kırmızılığa dönüşmesi, diş etlerinin şişmesi ve kanaması gibi vücudun pek çok yerinde değişiklikler olur. Saçlar da gebelikten etkilenir. Gebelikle birlikte, donuk olan saçlar birden parlaklaşabilir veya canlı saçlar cılızlaşabilir.

  Normalde saçlara perma yaptırılınca kıvırcık veya dalgalı olması beklenirken, birincisi, gebelikteki hormon al değişikliklere saçların nasıl yanıt vereceği önceden kestirilemez; tüm saçlar permayı tutmayabilir veya dalgası istenen şekilde olmayabilir. İkincisi, perma için kullanılan kimyasal maddeler saçlı deriden emilip, kan dolaşımına karışır ve gebelikte güvenle kullanımı açısından pek çok soru işareti vardır. Şimdiye kadar yapılan çalışmalarda, kullanılan kimyasal maddelerin bebek açısından risk taşımadığı, perma yaptırılması ile bebekte doğumsal sakatlık gelişmesi arasında bir bağlantı olmadığı saptanmıştır. Fakat permanın tamamıyla güvenilir olduğunu söyleyebilmek için, daha fazla araştırmaya gereksinim vardır. Bu yüzden, tedbiri elden bırakmamak için doğum sonrasına kadar saçlarınız düz kalabilir. Önceden perma yaptırmışsanız kaygılanmayın, risk yalnızca kuramsal düzeydedir ve kafanıza takmaya değmez.

  İyi bir beslenme de saçlarınızın parlak görünmesine yardım edebilir. Bazı şampuanlarla ya da saç maşasıyla da saçınıza canlı bir şekil verebilirsiniz. Gebeliğiniz ilerledikçe saçlarınızın kırılganlığı artabilir. Saçlarınızı kısa kestirerek dolgunluğunu koruyabilirsiniz.

  Soru: “Geçen hafta üç ayda bir yaptırdığım saç boyası için kuaföre gittiğimde, bir arkadaşım saç boyalarının doğumsal sakatlık yapabileceğini söyleyince, doğum yapmaktan ürktüm. Ne yapmam gerekir?”

  Sakin olun. Permada olduğu gibi, saç boyalarının doğumsal sakatlık yaptığına dair de somut bir delil yok. Risk yalnızca kuramsal düzeyde ve daha önceden yaptırdığınız boya ile ilgili olarak üzülecek bir şey yok. Fakat tedbirli davranmak için, en azından doğum sonrasına kadar saçlarınızı boyatmayabilirsiniz.

  Beyaz saçlarınızı gizlemek veya köklerini boyatmak ve tedbiri de elden bırakmamak istiyorsanız, kuaförünüze saf bitkisel boyaların kullanımını sorunuz.

  İlk yorum yapan olun

  Bir yanıt bırakın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


  *