Gebelikte Şişmanlık

Son Yorumlar

  Gebelikte Şişmanlık

  Soru: “Yaklaşık 15 kg. fazlam var. Bu gebelik sırasında bebeğim ve benim için risk oluşturur mu?”

  Fazla kilolu annelerin çocuğunun gebelikleri güvenli geçer. Gebelik olsun ya da olmasın sağlık sorunları kilolarla birlikte artar. Fazla kilolularda hem yüksek tansiyon hem şeker hastalığı riski yükselir ve her ikisi de gebelikte (preeklampsi ve gebelik diyabeti gibi) komplikasyon oluşturabilir. Şişman kadınlarda yumurtlama düzenli olmadığı için gebelik tarihini tam olarak saptamak zor olabilir. Hekimlerin geleneksel olarak kullandığı bazı yöntemler (rahim tepesi yüksekliği, rahim büyüklüğü), yağ katmanları yüzünden tam değerlendirilemeyebilir. Şişman bir karında hekimin, bebeğin boyutu ve duruşunu elle değerlendirmesi güç olduğundan doğum sırasında sürprizle karşılaşmamak için ultrason değerlendirmesi gerekir. Bebek ortalamadan çok daha büyükse -ki genellikle annelerin şişman olması durumunda gebelik sırasında çok yemeseler de böyle olur- doğum güç olabilir. Son olarak sezaryen gerekirse büyük bir karın hem cerrahi girişimde hem iyileşmede komplikasyona yol açabilir.

  Tüm yüksek riskli gebeliklerde olduğu gibi iyi bir tıbbi bakım şansı anne ve bebekten yana büyük ölçüde değiştirebilir. Gebeliğin başından itibaren düşük riskli bir gebeye oranla daha fazla testten geçersiniz. Ultrason önce gebeliğin yaşını tam olarak belirlemek, sonra bebeğin boyutları ve duruşunu saptamak için yapılacaktır. İkinci üçay sonunda, gebelik diyabeti taraması için en az bir şeker yükleme testi yapılarak, diyabet gelişme belirtisi olup olmadığına bakılacaktır. Gebeliğin sonuna doğru, bebeğin durumunu izlemek için zorlamasız testler ve başka tanısal testler yapılacaktır.

  Kendine bakma da önemlidir. Hekiminiz, sigara içmemeniz ve sizin kontrolünüzde olan başka gebelik risklerini en aza indirmeniz için sizi uyaracaktır. Diyet yapmamanız gerektiği gibi fazla kiloda almamalısınız. çoğu zaman şişman kadınlar gebelikleri sırasında önerilen 11.5- 15.5 kg’dan daha az kilo alır. Bu da ne bebeklerinin ne de kendilerinin sağlığını kötü etkiler”. Ama düşük kalorili diyetler en az 1800 kalori içermeli ve vitamin, mineral ve protein açısından zengin olmalıdır. Her lokmayı saymak sizin için özellikle vitamin ve mineral hapları almak kadar önemlidir. Hekiminizin önerileri doğrultusunda düzenli alıştırma yapmak, besin alımını çok azaltmadan kilonuzun kontrolünü sağlayacaktır.

  Planlıyorsanız, bir sonraki gebeliğinizde, gebelik öncesi ideal kilonuza olabildiğince yakın olmaya çalışın. Bu, gebeliğin gidişini kolaylaştıracaktır.

  UÇUK (HERPES)

  Soru: “Gebelik testim pozitif çıktığında kaygılanmıştım, ama şimdi gebe olduğum kesin ve üreme organlarımda uçuk olduğu için çok kaygılıyım. “

  Son yıllarda AIDS dışında cinsel ilişki ile bulaşan hastalıklar arasında ürkütücü gazete başlıklarına en çok konu olan uçuk (herpes) tur. Bir çok söylentinin yanı sıra, yalnızca yetişkinlerin bu hastalığı cinsel ilişkiyle kapmadıkları, iltihaplı doğum kanalından geçerken bebeklere de bulaştırıldığı vurgulanmaktadır. Hastalık, yetişkinlerde rahatsız edici olsa da, bağışıklık sistemi henüz olgunlaşmamış yeni doğanlarda ciddi sonuçlara yol açabilir.

  Kaygı haklı olmakla birlikte, korkutucu gazete başlıkları, histeri, panikdoğru değildir. Hepsinden önce yeni doğanlarda bulaşıcı hastalık çok nadirdir, 3.000-20.000 doğumda 1 olarak tahmin edilmektedir. İkincisi, bu hastalık yeni doğanlarda geçmişe göre daha hafif seyretmektedir. Üçüncüsü, annede gebelik sırasında yineleyen uçuk enfeksiyonu varsa bile bebekte enfeksiyon oranı %2- 3’tür. Yineleyen enfeksiyon ilk kez ortaya çıkandan daha sıktır. İlk kez doğuma yakın dönemde üreme bölgesi uçuğu yaşayan annelerin bebekleri en yüksek risk altındadır. Bunların da %60- 75’inde enfeksiyon görülmez. Gebeliğin erken döneminde ilk enfeksiyon düşük ve erken doğum riskini artırsa da çok nadir görülür.

  Uçuk virüsünü gebelikten önce kapmışsanız, bebeğiniz için risk düşüktür. İyi bir tıbbi bakımla bu risk daha da düşürülebilir. Yeni doğanlarda uçuk enfeksiyonunu önlemenin en iyi yolu, doğumdan önce tüm anneleri uçuk yönünden taramak, test sonucu pozitif olanları sezaryene alarak, enfeksiyonun bebeğe geçme olasılığını en aza indirmektir. Ama ucuz bir tarama testi henüz geliştirilememiştir. Test henüz üreme organlarında uçuk geçirmiş gebe kadınlara yapılmaktadır.

  Üreme organlarında uçuk geçirmiş kadınların hepsine sezaryen yapılmaz, bu yalnızca doğuma yakın dönemde hastalık varsa uygulanır. Bazı hekimler, doğum tarihine yakın hastalık gelişen kadınlarda her hafta test uygularlar ve hastalığın gidişini bu testlerle izlerler. Bazıları da hastalığın ya da başlama belirtilerinin olup olmadığını izlemekle yetinirler. Her iki yaklaşım da sezaryen oranını azaltır. Amniyon kesesinin koruyuculuğu kalktığında enfeksiyon riski nedeniyle, zar yırtıldıktan sonraki 4-6 saat içinde sezaryen yapılır.

  Uçuk enfeksiyonu riski olan yeni doğanlar olası enfeksiyon yayılmasını önlemek için başka bebeklerden ayrılırlar. Enfeksiyon görülürse, antiviral (virüse karşı) ilaçlarla tedavi, kalıcı hasar riskini azaltır. Annede aktif enfeksiyon olsa da bebeğinin bakımını kendi yapabilir ve hatta virüsün bulaşmasına karşı önlemler alarak bebeğini emzirebilir.

  İlk yorum yapan olun

  Bir yanıt bırakın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


  *