Fetoskopi

Son Yorumlar

  Fetoskopi tıp dünyasında gerçeğe dönüşen bir bilim kurgudur. Sanki lsaac Asimov’un kaleminden çıkmış gibi fantastik bir yolculukta, ışıklar ve merceklerle tamamlanmış dürbüne benzer bir araç, karın ve rahimde yapılan ince bir kesiyle, amniyon kesesinin içine sokulur, göründüğü yerde bebeğin fotoğrafı çekilir. Aynı zamanda bu araçla kan ve doku örnekleri alınabilir ve amniyosentezle araştırılamayan birçok deri ve kan hastalığı tanısı konabilir. Bununla birlikte görece yüksek riskli bir uygulama olduğu için, aynı hastalıkları araştırmak açısından öbür tekniklerin daha güvenli ve daha kolay uygulanabilir olması nedeniyle fetoskopi yaygın olarak kullanılmaz.

  Ne Zaman Yapılır? Genellikle 16. haftadan sonra.

  Nasıl Yapılır? Karın bir antiseptikle silinir ve bir lokal anestezikle uyuşturulur, karın ve rahimde ince bir kesi yapılır. Ultrason ekranının rehberliğiyle araç kesiden geçirilerek rahme sokulur. Küçük bir dürbünle bebek, plasenta ve amniyon sıvısı gözlenebilir, göbek kordonunun plasentaya birleştiği yerden kan örneği alınabilir ve/veya muayene için bebekten ya da plasentadan küçük bir doku örneği alınabilir. Ne Kadar Güvenli? Fetoskopi bugün için %3-5 bebek kaybına yol açabilen görece riskli bir uygulamadır. Bu risk oranı öbür testlerden daha yüksek olsa da, bebekteki bir kusurun keşfinin ve olası tedavi ya da düzeltmenin yararlarına gereksinimi olan bazı kadınlar için çok değerlidir.

  Ne Kadar Güvenli? Fetoskopi bugün için %3-5 bebek kaybına yol açabilen görece riskli bir uygulamadır. Bu risk oranı öbür testlerden daha yüksek olsa da, bebekteki bir kusurun keşfinin ve olası tedavi ya da düzeltmenin yararlarına gereksinimi olan bazı kadınlar için çok değerlidir.

  İlk yorum yapan olun

  Bir yanıt bırakın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


  *