Doğum Öncesi Tanı Yöntemleri

Son Yorumlar

  Doğum Öncesi Tanı Yöntemleri – Bilmeniz Gereken Önemli Şeyler :

  Kız mı erkek mi? Büyük anne gibi sarı saçlı mı, büyük baba gibi yeşil gözlü mü olacak? Babanın sesini mi, annenin resim yeteneğini mi alacak? Yoksa Tanrı korusun, başka şeyler mi olacak? Yemek masallarına, komşu dedikodularına ya da büro söyleşilerine dokuz ay boyunca canlı gereç sağlayan gebelikle ilgili sorular yanıtlarından kat kat çoktur.

  Bunların yanı sıra, rastlantısal konuşmaların konusu olamayan bir soru vardır. Bu öyle bir sorudur ki, ana babaların çoğu bu konuda konuşmakta kararsızdır: “Bebeğim iyi mi?” Yakın zamanlara dek bu soru ancak doğumda yanıtlanabilirdi. Bugünse doğum öncesi tanı yöntemleriyle döllenmeden altı hafta sonrası gibi erken zamanlarda bile yanıtlanabilmektedir.

  Doğum öncesi tanı yöntemleri, çok düşük olan kalıcı riskleri nedeniyle herkese uygun değildir. Bir çok ana baba, bebeklerinin gerçekten iyi olduğuna ilişkin dengeli, mutlu bir güvence içinde bekleme oyununu sürdürecektir. Ama bebek bekleyen ana babaların normal gerginliğinden çok daha fazla kaygılı olanlar için bu tanı yöntemlerinin yararı risklerinden yüksektir. Doğum öncesi tanı yöntemleri için uygun aday olan kadınlar şunlardır:

  ━ 35 yaşın üstündekiler.
  ━ Genetik bir hastalığın taşıyıcısı olanlar yada ailesinde böyle bir hastalığın öyküsü yaşananlar.
  ━ Doğumsal sakatlıklara yol açtığı bilinen kızamıkçık ya da toksoplazmozis gibi bulaşıcı hastalıklara yakalanmış olanlar.
  ━ Gelişmekte olan bebeklerine zararlı olacağından korkulan bazı madde ya da maddelerle döllenmeden sonra karşılaşmış olanlar.(Bu durumda doğum öncesi tanı yöntemlerinin uygulanıp uygulanmayacağını bir hekime danışmak, karar vermeyi kolaylaştıracaktır.)
  ━ Önceden doğumla sonlanmamış gebelikleri ya da doğum kusurlarıyla doğmuş bebekleri olanlar.

  Olguların %95’inden çoğunda doğum öncesi tanı yöntemleri anormal bir sonuç vermez. Geri kalanlarında bebek bekleyen çiftlerin, bebeklerinde bir şeylerin yolunda gitmediğini anlamaları, bir teselli sağlamaz. Ama bir genetik uzmanıyla görüşmeyle elde edilen bilgiler, bu ve bundan sonraki gebeliklerde vereceğiniz yaşamsal kararlarda işe yarar. Olası seçenekler şunlardır:

  Gebeliği Sürdürme: Bu, aile kendini henüz belirlenmemiş sakatlığı olan bir bebekle yaşayamaya hazır hissettiğinde ya da aile hangi koşulda olursa olsun kürtaja karşı olduğunda en sık yeğlenen seçenektir. Aileye özel gereksinimleri olan bir bebeğin gelmesi, bir bebeğin beklenmedik kaybı ya da özel gereksinimlerin kabulüyle ilgili değerlendirmeler için ana babanın duygusal ya da uygulamayla ilgili neler yapacaklarına ilişkin fikri olmalıdır.

  Gebeliği Sonlandırma: Testler öldürücü ya da büyük bir yetersizlik getirecek bir sakatlık olasılığını gösteriyorsa, yeniden yapılan testler ve/veya bir genetik danışman la yapılan bir görüşme tanıyı doğruluyorsa bir çok ana baba gebeliği sonlandırmayı seçer. Böyle bir durumda, gebelikle ilgili anormalliklerin belirlenmesi için dikkatli bir muayene zorunludur, olabilirse gelecekteki gebeliklerde aynı sorunun yineleme riskinin belirlenmesi yararlı olur. Birçok çift, bu bilgilerle donatılmış ve bir hekimin ya da bir genetik uzmanının danışmanlığını almış da olsa, gelecekte gebeliği ya da testlerin iyiye dönmesi umuduyla yeniden gebe kalmayı denerler. çoğu da bunu sıklıkla yapar.

  Bebeğin Doğum Öncesi Tedavisi: Bu seçenek, gelecekte çok daha yaygın olması beklense de, günümüzde çok nadir örneklerde uygulanabilir. Tedavi şunları kapsar: Kan nakli (Rh hastalığında olduğu gibi), cerrahi (tıkanmış bir idrar kesesinin boşaltılması gibi), enzimlere müdahale ya da ilaç verme (zamanından önce doğurtulması gereken bebeklere kortizon verilmesi gibi). Teknoloji geliştikçe doğum öncesi cerrahi, genetik değiştirmeler ve bebeğe dönük başka tedaviler de ayrıca yaygınlaşacaktır.

  Organ Bağışı: Tanı, beyin yokluğunda olduğu gibi, bebekteki sakatlığın yaşamla bağdaşmaz olduğunu gösteriyorsa, organların bazılarını gereksinimi olan başka bir bebeğe bağışlamak olanaklıdır. Bazı ana babalar bunu, yitiklerinin küçük bir avuntusu olarak görür. Bir tıp merkezindeki yeni doğan uzmanı böyle bir durumda neler yapılabileceği konusunda yardımcı olabilir. Unutmayın; hiçbir şey mükemmel değildir, doğum öncesi tanı yöntemleri de öyle. Bu nedenle, bütün sonuçlar bir şeylerin yolunda gitmediğini gösterse de, bunun başka testlerle ve başka profesyonellerce doğrulanması gerekir. Gebeliği çabucak sonlandırmak için harekete geçmek, normal bir bebeğin kürtajla alınmasıyla sonlanma olasılığını taşır.

  İlk yorum yapan olun

  Bir yanıt bırakın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


  *