Bir Gebelikte Riskin Azaltılması

Son Yorumlar

  Bir Gebelikte Riskin Azaltılması

  İyi Tıbbi Bakım: Doğum öncesi bakım kötüyse ya da hiç yapılmıyorsa düşük riskli bir gebelikte bile risk artar. Gebelikten kuşkulanır kuşkulanmaz bir hekim i düzenli olarak ziyaret etmek bütün anne adayları için yaşamsal derecede önemlidir. (Eğer yüksek riskli grubundaysanız özel durumunuz hakkında deneyimli bir doğum uzmanı seçmelisiniz.) fakat bilmelisiniz ki iyi bir hekiminizin olması ne kadar önemliyse iyi bir hasta olmanız da o kadar önemlidir. Tıbbi bakımınızın etkin bir katılımcısı olun sorular sorun, belirtilerinizi bildirin fakat kendi hekiminiz olmaya çalışmayın

  İyi Diyet: Dengeli Beslenme Diyeti her gebe kadına başarılı ve rahat bir gebelik yaşatır, sağlıklı bir bebek verir.

  Zindelik: Gebeliğe kasları sıkı ve zinde bir bedenle başlamak en iyisidir. Ama alıştırmalardan yararlanmak için hiçbir zaman geç değildir. Düzenli alıştırma kabızlığı önler, solunumu, dolaşımı, kas sıkılığını, deri esnekliğini geliştirir; böylece rahat bir gebelik ve daha kolay, daha güvenli bir doğum sağlar .

  Uygun Kilo Artışı: Dereceli, düzenli ve gerektiğince kilo almak, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, varis, basur, düşük ağırlıklı bebek ya da doğumu güçleştirecek kadar büyük bebek gibi bir dizi komplikasyonu önlemeye yardımcı olabilir .

  Sigara İçmemek: Ya da sigarayı gebeliğin mümkün olduğu kadar erken dönemlerinde bırakmak bebeği ve anneyi prematürelik ve düşük ağırlıklı bebek doğumunu da içeren birçok riskten korur .

  Alkolden Kaçınma: Çok nadir alkol almak ya da hiç içmemek doğum kusurlarını özellikle de alkollü bebek sendromu (çok alkol almanın sonucu) ve alkol etkisi altındaki bebek (ortalama alkol almanın sonucu) riskini düşürür.

  İlaç ve Maddelerden Kaçınma: Tüm yasa dışı ilaçlar bebek için tehlikelidir ve gebelik süresince bunlardan kaçınılmalıdır. İlaç yalnızca yararları risklerinden fazla olduğunda ve gebe olduğunuzu bilen bir hekim tarafından uygun bulunduğunda ya da reçete edildiğinde kullanılmalıdır.

  Çevresel ve Mesleki Zehirlerden Kaçınma: Gazete başlıklarının yazdığı ve bizi de inandırdığı gibi dokunduğumuz, soluduğumuz, yediğimiz ve içtiğimiz her şey tehlikeli değildir. Bilinen tehlikelerden (aşırı röntgen ışınları, kurşun vb.) kaçınmak gerekir.

  Enfeksiyonlardan Korunma ve Hemen Tedavisini Sağlama: Sıradan soğuk algınlığından idrar yolları iltihabına, vajina enfeksiyonlarından cinsel ilişkiyle bulaşan hastalıklara dek bütün hastalıklardan olabilirse her zaman kaçınmak gerekir. Bununla birlikte, böyle bir hastalığa eğer yakalanırsanız, gebe olduğunuzu bilen bir hekimce hızla tedavi edilmelisiniz.

  Süper Kadın Sendromu İçin Uyanık Olma: Mesleki yaşamlarında iyi bir mevkileri olan ve her şeyi yapabilecekleri konusunda hayli teşvik gören bugünün anneleri aşırı iş yapma ve aşırı başarılı olma eğilimindedirler. Özellikle yüksek riskli gebeliklerde gebelik boyunca yeterince dinlenme, bunca şeyi yapmış olmaktan çok daha önemlidir. Yavaşlamak için vücudunuzun imdat işareti vermesini beklerneyin. Hekiminiz size planladığınızdan önce işinizi bırakmanızı önerirse, buna uyun. Bazı araştırmalar, bedensel çalışmayı ya da uzun süre ayakta durmayı gerektiren işlerde doğum zamanına dek çalışan kadınlar arasında erken doğum sıklığının yüksek olduğunu göstermiştir.

  İlk yorum yapan olun

  Bir yanıt bırakın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


  *