Annede Serum Alfa Fetoprotein (ASAF) Taraması

Son Yorumlar

  Annede Serum Alfa Fetoprotein (ASAF) Taraması

  Bebeğin ürettiği bir madde olan alfaproteinin kanda ya da serumda yüksek düzeylerde bulunması, spina bifida (omurilik kanalı açıklığı) ya da anansefali (kafa kemiklerinin olmaması) gibi beyin omurilik kanalı kusuru olduğunu gösterir. Anormal derecede düşük düzeyler Down Sendromu ya da başka kromozom kusuru riskinin yükseldiğini düşündürür. Bu yalnızca bir tarama testidir ve herhangi bir anormal sonuç halinde bir sorunun varlığını doğrulamak için daha başka testlerin yapılması gerekir.

  Ne Zaman Yapılır? 16. ve 18. haftalar arasında.

  Nasıl Yapılır? Bu basit test yalnızca annenin küçük bir kan örneğini gerektirir. ASAF anormal derecede yüksekse test yinelenmelidir. İkinci test de birinciyle uyumluysa, genetik danışmanlık, gebeliğin zamanını belirlemek ya da çoğul gebelik olup olmadığını saptamak veya bebekte bir anormallik olup olmadığına bakmak için ultrason da dahil başka testler uygulanmalıdır. Ya da beyin omurilik kanalı kusuru olup olmadığını saptamak, amniyon sıvısında ASAF veya asetilkolinesteraz düzeylerini belirlemek için amniyosentez uygulanır.

  50 kadından yalnızca bir ya da ikisinde ilk testte bebeğin kusuru belirlenir. Geri kalan 48’inde ASAF yükselmesinin nedeni çoğul gebelik olması, gebelik zamanının başlangıçta düşünülenden daha ileride olması, ya da ilk testin doğru olmamasıdır. Bu nedenle ASAF yüksekliği bir alarma yol açmamalıdır. Hekimler, düşük ağırlıklı bebek ya da zamanından önce doğurma riskinde hafif bir artma olasılığına karşı, ilk testinde yüksek düzey saptanan kadınlara daha çok dinlenmelerini ve uyanık olmalarını önerebilirler. ASAF düzeyleri anormal derecede düşükse, Down Sendromu ya da başka kromozom kusurlarının olup olmadığını belirlemek için ultrason, genetik danışmanlık ve amniyosentez yapılır.

  Ne Kadar Güvenli? Başlangıç taramasının kendisi anne ya da bebek için herhangi bir standart kan testinden daha tehlikeli değildir. Testin en büyük riski yanlışlıkla pozitif çıkmasıdır. Böyle olursa daha riskli başka testler uygulanacaktır. Bu da ender olarak tamamen normal bir bebeğin tedavi amacıyla kürtaj ya da kazayla düşük nedeniyle kaybedilmesine yol açabilir. Doğum öncesi testlere dayanarak herhangi bir eyleme girişmeden önce deneyimli bir hekimin ya da bir genetik danışmanın görüşünü almalısınız. Herhangi bir kuşkunuz olduğunda, ikinci bir görüşe başvurmalısınız. Anne bebek uzmanı bir hekim özellikle yararlı olabilir.

  İlk yorum yapan olun

  Bir yanıt bırakın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


  *