Andorra Hakkında Bilgiler

Son Yorumlar

  Andorra Hakkında Bilgiler

  Pirene dağlarında İspanya ile Fransa arasında yer alan Andorra Prensliği’nin yüksek dağlarla çevrili, oluşumu buzul çağında tamamlanmış toprakları, yer yer ormanlık alanlar içeren ırmak yatakları ve vadiler üstünde uzanır. Başlıca yerleşim merkezleri, Valira ırmağı ile kolları (Valira del Oriente ve Valira del Norte) kıyılarında kurulmuştur. Valira del Norte ile Valira del Oriente’nin başkent Andorra la Vella yakınlarında birleşmesiyle oluşan Valira ırmağı, akışını sürdürerek İspanya’ya yönelir.

  Halk, Avrupa’daki Büyük Göçler sırasında (V.-V1. yy’lar) Andorra vadilerini ele geçiren Basklar. Germenler ve Keltlerin karışmasıyla oluşmuştur.

  Andorra’yla ilgili ilk bilgilere, Charlemagne yönetimindeki Fransa’nın, Kuzey Afrika’dan gelen Arap fetihlerine karşı koyma girişimi sırasında rastlanır: Andorra vadileri, 795’te kurulan sınır kenti Seo de Urgel’de oturan İspanya piskoposuna, saldırılara karşı sırtını dayayabileceği önemli bir hıristiyanlık kalesi olarak görünmüştür. Arap fetihlerine karşı kuzeydeki güçlü Fransa’ya yanaşan Andorra, Fransa’yla sıkı ticaret ve kültür ilişkileri kurmuş, Arapların kıtadan çıkarılmasından sonra, XII. yy’dan başlayarak Fransa ve İspanya tarafından ilhak edilmek istenmiş, günümüzdeki statüsü, 1278’de imzalanan Lerida Barış Anlaşması’yla belirlenmiştir. Bu anlaşmaya göre, egemen Andorra devletinin yönetimi, Fransa ve İspanya arasında paylaşılmış, Fransa’nın temsilciliğine Foix kontluğu, İspanya’nın temsilciliğineyse Seo de Urgel piskoposluğu atanmıştır. Anlaşma, geçerliliğini günümüze kadar korumuş, yalnız, Foix kontluğunun hakları, XVII. yüzyılda Fransa krallarına geçmiştir; günümüzde de Fransa cumhurbaşkanlarının (Pyrerıees Orientales yönetim bölgesinin valisi, cumhurbaşkanının sürekli temsilciliğini üstlenmiştir) sorumluluğundadır. Kararlaştırılmış olan yıllık vergi, Andorra tarafından her iki tarafa da hala ödenmektedir.

  Köklü değişiklikler gerektiren kararların her iki tarafın katkısıyla alınması, devlet yapısının yedi yüzyıl boyunca aynı yapıyı korumasında başlıca etken olmuş, çıkarılan toplumsal yasalar ve anayasayla, gerçekleştirilen seçim reformlarıyla, XX. yy’ın ikinci yarısından bu yana, Andorra’da modern ve demokratik bir rejimin temelleri atılmıştır.

  Ülkenin iç işleri, üyeleri dört yıl için seçilen i iki yılda bir yarısı yenilenir), Danışma Meclisi’ nce yürütülür. Ülke yedi dinsel’ bölgeye ayrılmıştır ve her bölgede aile reislerinin seçtikleri dön danışman ile iki konsülden oluşan birer kurul bulunur. 1977’de yapılan halk oylamasında kabul edilen bir Anayasa değişikliğinin 1982’de yürürlüğe koyulmasıyla Andorra’nın tarihinde ilk kez bir başbakan (Oscar Ribas Reig) seçilmiş, 1984’te istifa etmesi üstüne de, başbakanlığa ]osep Pintat Solans getirilmiştir.

  Anderra’nın dağlık yapısı, genel anlamda tarıma elverişli değildir. Tarım yalnızca vadilerde, taraça biçiminde düzenlenmiş ve yapay sulama sistemleriyle sulanan dar alanlarda uygulanır. XV. yy’ dan bu yana süregelen geleneksel sanayilere (hayvancılık ürünlerinin işlenmesi, dokuma, sanayisi, yakın dönemde yerel maden yataklarına dayanan demir-çelik tesisleri) eklenmiştir.

  İspanya’nın Avrupa Ekonomik Topluluğu’na katılmasından önce, Andorra, özellikle İspanyollar tarafından sıkça ziyaret edilen, ucuz bir alışveriş bölgesiyken, “sınır ticareti işlevi’ni yitirmiş, bu önemli gelir kaynağını telafi etmek için, ülkenin doğal yapısına uygun olan kış sporları turizminin geliştirilmesi için girişimlerde bulunulmuştur. Ayrıca, bankacılık kesiminin de geliştirilmesine ve Avrupa’da bir “vergi cenneti daha” yaratılmasına çalışılmaktadır.

  İlk yorum yapan olun

  Bir yanıt bırakın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


  *