Amniyosentez

Son Yorumlar

  Bebeği çevreleyen amniyon sıvısı içindeki bebeğin hücreleri, kimyasal maddeler ya da mikroplar bebeğin genetik yapısı, halihazırdaki durumu, gelişme derecesi hakkında geniş bir bilgi kaynağıdır. Amniyon sıvısından örnek alarak incelemek anlamına gelen amniyosentez, doğum öncesi tanıda en önemli gelişmedir. Şu durumlarda önerilir:

  ━ Anne 35 yaşının üstündedir. Bütün amniyosentezlerin %80-%90′ ı yalnızca annenin yaşının ileri olması nedeniyle, öncelikle bebekte, yaşlı gebelerin çocukları arasında sık görülen Down Sendromu olup olmadığını belirlemek için yapılır.

  ━ Çiftin halen Down Sendromu gibi kromozom anormalliği ya da Hunter Sendromu. gibi metabolik bir hastalığı olan bir çocuğu vardır.

  ━ Çiftin ya da çiftin yakın bir akrabasının çocuğunda içinde omurilik ya da beyin bulunan kanal kusuru vardır (Bunu belirlemek için anne kanında serum alfa fetoprotein düzeyine bakılır).

  ━ Anne, X kromozomu ile geçen hemofili gibi bir hastalığın taşıyıcısıdır. (Bir erkek çocuğuna bu hastalığı geçirme riski %50′ dir. Amniyosentez bu hastalığın kalıtımla geçirilip geçirilmediğini değil, çocuğun cinsiyetini belirler.)

  ━ Tay-Sachs hastalığı ya da orak hücreli kansızlık gibi otozomal çekinik bir genle taşınan bir hastalığı ana babanın ikisi de taşımaktadır. Böyle bir durumda doğacak çocuğun bu hastalıktan etkilenme şansı %25’tir.

  ━ Bebeğin akciğerlerinin olgunluk derecesinin değerlendirilmesi gerekmektedir. (Akciğer, organlar arasında işlev görmeye en son hazır olandır.)

  ━ Ana babadan birinde Huntington Karesi gibi otozomal baskın kalıtsal geçişli bir hastalık olduğu bilinmektedir. (Çocuğun böyle bir hastalıkla doğma riski %50’dir.)

  ━ Başka tarama testleri (Annede serum alfa fetoprotein, ultrason, estriol ya da hCG) anormal çıkmıştır ve bebekte bir anormallik olup olmadığını belirlemek için amniyosentez gerekli olmuştur.

  Ne Zaman Yapılır? İkinci üçayda tanı amacıyla yapılan amniyosentez genellikle gebeliğin 16.-18. haftalarında yapılır (En erken 14., en geç 20. haftada). Erken (10. 14. haftalar arasında) yapılan amniyosentezin yararlılığı araştırılıyor. Hücrelerin laboratuvarda kültürünün yapılması gerektiğinden, çoğu test 24-35 gün arasında sonuçlanır. Tay-Sachs Hastalığı,Hunter Sendromu ya da beyin sinir kanalları kusuru ile ilgili testler hızla sonuçlanabilir. Amniyosentez ayrıca gebeliğin son üçayında akciğerlerin gelişkinliğini değerlendirmek için uygulanır.

  Nasıl Yapılır? Gebe anne, bir muayene gömleği giydirilip, idrar kesesi boşalttırılarak muayene masasına sırtüstü yatırılır. Karnı dışında bütün bedeni örtülür. Ultrasonla bebek ve plasentanın yeri belirlenir, böylece hekim uygulama sırasında onlara dokunmamayı hedefler. (Bebekte görülebilir bir anormallik olup olmadığını anlamak için daha ayrıntılı bir ultrason önceden yapılmış olacaktır.) Karın antiseptik çözeltilerle silinir ve bazı annelerde gerekliyse diş hekimlerinin kullandığı gibi bir lokal anestezi yapılır. (Herkese uygulanmaz çünkü bu anestezik maddeyi yapmak için kullanılan iğne en az amniyosentez iğnesi kadar ağrı verir. Bazı hekimler bunu gereksiz bulur.) Sonra uzun bir şırınga iğnesiyle karın üzerinden rahme girilir ve yeterli bir miktar amniyon sıvısı çekilir. Kazara iğnenin bebeğe değmesi olasılığını önlemek için eşzamanlı olarak bu işlem ultrasondan izlenir. Uygulamadan önce ve sonra annenin yaşamsal belirtileri ve bebeğin kalp vuruşları kontrol edilir. Bütün uygulama 30 dakikadan uzun sürmez. Rh(-) annelere, anıniyosentez uygulamasının olası bir Rh hastalığına yol açmadığından emin olmak için Rh immünglobülin iğnesi yapılır.

  Tanının gerekli bir parçası olmasa da, ana babaların rapor geldiğinde çocuğun cinsiyetinin kendilerine söylenmemesi ve eski usulle cinsiyetini doğum odasında öğrenmek istemeleri seçeneği vardır (Unutmayın; karışıklık çok ender de olsa olabilir).

  Ne Kadar Güvenli? Birçok kadının, uygulama sonrasında birkaç saat süren hafif kramplardan başka bir yakınması olmaz. Ender olarak hafif bir vajinal kanama ya da sıvı akıntısı olabilir. 200 kadından birinde, düşüğe yol açan bir enfeksiyon olasılığı varsa da, amniyosentez bütün öbür doğum öncesi testler gibi, yararları risklerinden büyükse yapılmalıdır.

  İlk yorum yapan olun

  Bir yanıt bırakın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


  *