Ailenin Kedisi

Son Yorumlar

  Ailenin Kedisi

  Soru: “Evde iki kedim var. Kedilerin bebeğe zarar veren bir hastalık taşıdıklarını duydum. Kedilerimi uzaklaştırmam gerekiyor mu?”

  Gerekmeyebilir. Kedilerle bir süredir birlikte yaşadığınıza göre hastalıkla (Toksoplazmozis) karşılaşmış, bağışıklık kazanmışsınızdır. ABD nüfusunun yaklaşık yarısı bazı ülkelerde, örneğin Fransa’da bu oran %90’dır enfektedir ve enfeksiyon oranı kedileri olanlarda ya da sık sık çiğ et yiyenlerde ve pastörize edilmemiş süt içenlerde daha yüksektir. Doğum öncesi bağışık olup olmadığınızı görmek için test yapılmadıysa, şimdi yapılmasına hastalık belirtileri göstermiyorsanız gerek yoktur. (Bazı hekimler kedilerle birlikte yaşayan gebe kadınlara düzenli test yaptırırlar).

  Eğer doğum öncesi test yapılmışsa ve bağışık değilseniz, ya da olup olmadığınızdan emin değilseniz, enfeksiyondan korunmak için şu önlemleri almalısınız:

  ─ Kedilerinizi veterinere götürüp, test yaptırarak aktif enfeksiyonları olup olmadığına baktırın. Birinde ya da her ikisinde de varsa onları bir kulübeye yerleştirin ya da en az 6 hafta süreyle (enfeksiyonu başkasına geçirebildiği süre) onlara bir arkadaşınızın bakmasını sağlayın. Enfeksiyonları yoksa çiğ et yedirmeyin, dışarıda gezmelerine ve fare ve kuş avlamalarına (kedilere toksoplazmosiz geçirebilirler) izin vermeyin. Tuvaletlerini başkalarının temizlemesini sağlayın, sizin yapmanız gerekiyorsa tuvaleti temizlerken eldiven kullanın ve işiniz biter bitmez ellerinizi yıkayın. Tuvaletin kumu her gün değiştirilmelidir, çünkü hastalığı bulaştıran hücreler zaman geçmesiyle daha bulaştırıcı olur.

  ─ Bahçeyle uğraşıyorsanız, eldiven giyin. Çocuklarınızı kumda oynatmayın, kediler dışkılarını gömmüş olabilir. Sebze ve meyveleri, özellikle bahçede yetişenleri bulaşık deterjanıyla iyice yıkayın ve/veya soyun ya da pişirin.

  ─ Az pişmiş ya da çiğ et yemeyin, pastörize edilmemiş süt içmeyin. Lokantalarda eti iyi pişmiş ısmarlayın.

  Bazı hekimler gebe kalınmadan önce ve gebeliğin erken dönemlerinde tüm kadınlara düzenli test yaptırır. Böylece test sonuçları pozitif olanlar, bağışık olduklarını bilerek rahatlarken, negatif olanlar enfeksiyonu önlemek için gerekli önlemleri alırlar. Bazı hekimlerse bu testlerin maliyetinin, sağladığı yarardan fazla olduğuna inanırlar.

  SICAK KÜVET VE SAUNALAR

  Soru: “Saunaya gitmeyi seviyorum, gebelik sırasında gitmem güvenli mi?”

  Soğuk duşa dönmeniz gerekmese de, sıcakta uzun süre kalmaktan kaçınmanız iyi bir fikirdir. Beden ısısını 38.9 derece üzerine çıkaran ve bu ısıda bir süre tutan her şey aşırı sıcak bir banyo, sauna ya da buhar odasında uzun bir seans, sıcak havada uzun süre çalışmak ya da virus enfeksiyonu, özellikle ilk aylarda gelişmekte olan cenin veya bebeğe potansiyel olarak zararlıdır. Araştırmalar göstermiştir ki, omuzları ve kolları dışarıda kalırsa ya da su sıcaklığı 38.9 derecenin altındaysa küvetteki sıcak su, bir kadının vücut sıcaklığını tehlikeli düzeylere aniden çıkarmaz (en azından 10 dakika sürer). Ama bireysel ve çevresel farklılıklar önemlidir. Bu nedenle belden yukarısı suyun dışında kalmalıdır.

  İlk yorum yapan olun

  Bir yanıt bırakın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


  *